Diger
10 Temmuz 2018 ( 910 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan neden sık sık Afrika’ya gidiyor? Sizi şoke edecek gerçekler! DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Beğenip Paylaşmayan kalmasın!

Osmanlı devleti tarafından “Zengibar” olarak isimlendirilmiş olan Zanzibar, Tanzanya sahiline 72 km uzaklıkta bulunan bir adadır

Osmanlı devleti tarafından “Zengibar” olarak isimlendirilmiş olan Zanzibar, Tanzanya sahiline 72 km uzaklıkta bulunan bir adadır. Zanzibar adası coğrafi konumunun ticarete uygunluğu sebebiyle çok eski dönemlerden itibaren Fars,

Arap ve Hindistan yarım adalarından hatta Yunanistan’dan gelen tüccarlar tarafından ilgi görür. Emevi halifesi Abdülmelik b. Mervan’ın Zanzibar adasının sahillerine şehir kurulması için adaya Suriyelileri gönderdiği de bilinmektedir.

Adada 12. yüzyıla kadar Şirazlılar etkili olurken artık yerli halk da onlar vasıtası ile İslam kültürünü benimserler.12. yüzyıldan sonra ise Araplar adada hakim güç konumuna gelirler.

Zanzibar Afrika’dan getirilen kölelerin satılması için önemli bir üs haline gelir ayrıca fildişi, altın ve baharat da adadaki ticari hareketliliği sağlayan etkenlerden olur.

Ancak Zanzibar adası 16. yüzyılda Portekizlilerin adaya ayak basması ile gerileme dönemine girer. Ada artık yağma ve sömürgeye maruz kalır hatta bu durum hakkında Cizvit papazı şehrin tam bir harabeye dönüştüğünü ifade eder. Portekizlilerin bu sömürülerine daha fazla katlanmak istemeyen ada halkı direnmeye çalışır ve isyanlar çıkarırlar.

Ummanlı Araplar Zanzibarlıları desteklemek için donanmalarını gönderirler ve kısa bir süre sonra Zanzibar gönüllü olarak Umman’a bağlansa da ada Portekizliler ile Ummanlılar arasında sürekli el değiştirir.

18. yüzyılın ikinci yarısında esir ticareti ile adada yeniden canlılık başlar.19. yüzyılda ise Ummanlı Araplar başkentlerini Maskat’tan Zanzibar’a taşırlar ve bu tarihten itibaren küçük bir ada olan Zanzibar Doğu Afrika sahillerine hakimi olduğu gibi Afrika kıtasının içlerine doğru hızlı bir ilerleme de başlar.

Zanzibar’ın bu tarihten itibaren yeni kurucusu Said b. Sultan olur. Onun bu bölgenin hükümdarı olması ile Zanzibar yeniden ticaretin merkezi haline geldiği gibi Doğu Afrika’nın kültür merkezi de olur.Sultan Araplara Umman’ı bırakıp buraya yerleşmeye teşvik eder yeni ticaret alanları keşfeder ve Zanzibar’ın hızla ilerlemesine en büyük katkıda bulunanlardan olur.

Askeri alanda da büyük adımlar atan Zanzibar’ın ordusu paralı askerlerden oluşur, Avrupa ve Amerika’dan en iyi teknoloji ile üretilmiş olan silahlar kullanılır, ordunun eğitimi için Hindistan ve İran’dan subaylar getirilir. Böylece kıta içerisindeki ilerleme kolaylaşır.

Zanzibar adasının Afrika kıtasında hızlı ve etkili bir şekilde ilerleyişinin bir diğer önemli sebebi ise Kadiriye tarikatıdır. Ada Sultanları İbadiyye (*) mezhebine mensup olsalar da Sünni bir tarikat olan Kadiriyye tarikatını destekleyerek kendi hakimiyetlerini daha çok etkinleştirir.

Zanzibar’ın gerek ticari ve stratejik önemi gerekse sahip olduğu madenleri ve Doğu Afrika kıtasındaki hakimiyeti sömürgeci Avrupa devletlerinin dikkatini bu adaya çeker.

İngiltere adada yapılan köle ticaretini bahane göstererek önce Zanzibar’ın iç işlerine karışmaya başlar daha sonra medeniyet getirme iddiası ile adaya girer böylece Hindistan’a giden yolları kontrol altına almaya çalıştığı gibi ada madenlerinin bulunduğu sahil kesimlerini de işgal eder. İngiltere’nin ardından adaya Almanya’da gelir ve Avrupa’daki konumunu güçlendirebilmek için adanın iç kesimlerini sömürgesi haline getirmeye çalışır.

İngiltere ve Almanya’nın adayı bölüşme tartışmaları devam ederken Sultanlar Kadiriyye tarikatını destekleyerek adada direnişi sağlamaya çalışırlar. Sömürgeci güçlerin onları fark edebilmesi ise çok geç olur zira bu tarikat Somali’ye kadar ulaşır ve direnişi sağlar.

Sömürgeci devletler Osmanlı Devleti’nin ve halifenin Müslümanlar üzerindeki etkisini bildikleri için Osmanlı Devleti’nden halkı yatıştırmaları için yardım isterler ancak bu konuda beklentileri boşa çıkar.

Osmanlı Devleti ve Zanzibar Münasebetleri

Osmanlı Devleti 16. yüzyıldan itibaren Doğu Afrika sahilleri ile irtibat içerisindedir. Piri Reis ve Ali Reis gibi önemli denizciler bu bölgelerde faaliyetlerde bulunur hatta Piri Reis Kitab-ı Bahriye isimli eserinde Zanzibar’dan bahseder.

Ancak Zanzibar Adası ile olan resmi ilişkiler 1877-1878 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşları esnasında başlar. Osmanlı Devleti bu savaşlarla yitirmeye başladığı itibarını dünya çapındaki Müslümanlarla irtibat kurarak yeniden canlandırmaya çalışır. Sultan II.Abdülhamid döneminde bu konu üzerine yoğun çalışmalar başlatılır.

Sultan II.Abdülhamid gerek Asya ve gerekse Afrika’daki tüm devletlerle iletişim kurmaya çalışır. Sultan II.Abdülhamit bu amaçla Zengibar Sultanlığı’nın da yeniden dostluğunu ve yakınlığını kazanmak ister , bu konuda ilk teşebbüs Osmanlı Devleti’nden gelir ve bu dostluk 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar devam ettirilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kardeş sen naptın öyle SONDAKİKA TÜRKİYE'YE ADETA PARA YAĞACAK PARA !!! TAM 6.5 MİLYARLIK DEV SİPARİŞ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ Marmaris'teki korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı UĞRUNA KÖPRÜDEN ATLAYIP CANINA KIYDI AMA, SEVGİLİSİNİN SÖZLERİ ŞOKE ETTİ