Eski ABD Başkanı Bush hayatını kaybetti DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

148 izlenme01 Aralık 2018
Reklamlar

Eski ABD Başkanı Bush hayatını kaybetti01 Aralık 2018, 10:52

Son dakika haber

ABD’nin 43. başkanı George W. Bush tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Baba Bush” olarak bilinen 41. ABD Başkanı Bush’un hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bir süredir tedavi gören Bush’un, Teksas eyaletinin Houston kentinde öldüğü kaydedildi.

George H. W. Bush ve oğlu George W. Bush

George W. Bush ve babası George H. W. Bush

Açıklamada, “Jeb, Neil, Marvin, Daro ve ben kayda değer 94 yıllık yaşamının ardından babamız Bush’un öldüğünü açıklamaktan dolayı üzgünüz. George H.W. Bush yüksek bir karaktere sahipti ve bir evladın isteyebileceği en iyi babaydı.” sözlerine yer verildi.

Bush ve Sovyetler Birliği'nin son lideri Gorbaçov Moskova'da.

Bush ve Sovyetler Birliği’nin son lideri Gorbaçov Moskova’da.

1989-1993 yılları arasında Beyaz Saray’da bulunan Bush, özellikle Sovyetler Birliği döneminin sonunda görev yapan ABD Başkanı olarak tarihteki yerini almıştı.

GEORGE H. W. BUSH KİMDİR?

Tam adı George Herbert Walker Bush, 12 Haziran 1924’te, Milton, Massachusetts’te doğmuştur. 1989-93 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 41. başkanı, 1981-89 arasında da ABD’nin 43. başkan yardımcısı.

George H. W. Bush, Neil, George W., Barbara, Jeb ve Marvin 1956 yılından bir aile fotoğrafı.

George H. W. Bush, Neil, George W., Barbara, Jeb ve Marvin 1956 yılından bir aile fotoğrafı.

Hayatta olan ABD başkanları ve başkan yardımcıları arasında en yaşlı olan, ayrıca II. Dünya Savaşı gazisi son ABD başkanıdır. ABD’nin 43. başkanı George W. Bush’un babasıdır.

ESKİ SAVAŞ PİLOTU

Connecticut eyaleti senatörlerinden banker Prescott Sheldon Bush (1895-1972) ile Dorothy (Walker) Bush (1901-1992) çiftinin oğludur. Doğumundan kısa süre sonra Bush ailesi Greenwich, Connecticut’a taşındı. Bush Greenwich’te büyüdü; orada ve Andover’da (Massachusetts) özel okullarda okudu.

Bush'un eşi Barbara da 17 Nisan'da hayatını kaybetmişti.

Bush’un eşi Barbara da 17 Nisan’da hayatını kaybetmişti.

Andover’daki Phillips Akademisi’ni bitirdikten sonra Deniz Kuvvetleri Yedek Birlikleri’nde yedeksubay oldu. II. Dünya Savaşı sırasında (1942-44) Büyük Okyanus’taki uçak gemilerinde torpido bombardıman pilotu olarak görev yaptı. Üstün Uçuş Nişanı’nı kazandı.

CIA BAŞKANLIĞI YAPTI

1959’dan itibaren Houston’da Cumhuriyetçi Parti’de etkin görev aldı. 1964’te Senato seçimlerinde, kendisini aşırı sağcı olmakla suçlayan Demokrat Parti’li rakibi Ralph Yarborough’ya karşı başarısız olduktan sonra, 1966’da Cumhuriyetçi Parti’den Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 1970’te bu sandalyeyi bırakarak Senato seçimlerine katıldıysa da gene başarısız oldu.

Eski başkanlardan Obama, Bush'a 'Başkanlık Özgürlük Madalyası' takarken.

Eski başkanlardan Obama, Bush’a ‘Başkanlık Özgürlük Madalyası’ takarken.

Başkan Richard Nixon, Bush’u ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçiliğine atadı (1971-72). Bush 1973’te Watergate Skandalı alevlendiği sırada Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi’nin başkanı oldu. Uzun süre Başkan Nixon’ı desteklediyse de Ağustos 1974’te başkanı istifaya çağırmak zorunda kaldı. Aynı yılın sonuna doğru Başkan Gerald R. Ford tarafından Pekin’de ABD İrtibat Bürosu’nun başına getirildi. Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) başkanlığına (1976-77) atanmasına değin bu görevde kaldı.

1988 SEÇİMLERİNDE ABD’NİN BAŞINA GEÇTİ

1988 başkanlık seçimlerinde neredeyse rakipsiz biçimde partisinin adayı oldu ve Demokrat Parti’nin adayı Yunan asıllı Massachusetts valisi Michael Dukakis karşısında halkın yüzde 54’ünün oyunu alarak seçimi kazandı. Bush, Reagan’ın izlediği politikalarda önemli bir değişikliğe yönelmedi. Ama Reagan’ın Demokratların çoğunlukta bulunduğu Kongre’ye karşı cephe alan tutumundan uzak durdu.

YORUM GÖNDER

ÇOK YORUMLANANLAR

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu DeLi Sensiz Yaşarmı Sandın Kara Kuvvetlerimiz KASIRGA Füzemizi Fırlatıyor! Gurur Duyuyoruz! Paylaşın & Beğenin Herkes Görsün! 3 gündür buna gülüyorum Yemin ediyorum hayatımda hiç bu kadar gülmemiştim :D Adam resmen yardırmış

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Lahanayı böyle kullandığınızda, vücudunuza olan etkisine inanamayacaksınız.. İşte insanı şaşırtan o etkisi! Özellikle bayanlara…