Reklamlar

İŞTE MEMUR VE İŞÇİNİN YENİ MAAŞLARI

Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla, memur ve emeklisine enflasyon farkı, işçi ve Bağ-Kur emeklisine ise yüksek zam göründü. Yıl sonunda enflasyon eğer yüzde 4’ü aşarsa, aşan miktarda memur ve emeklisi enflasyon zammı alacak. Şu anda memurlar için 0,94 enflasyon zammı oluşmuş durumda.


2017’nin ilk 6 ayında memurlar yüzde 3 zammın yanında yüzde 1,76 da enflasyon zammı almıştı.Toplu sözleşmeye göre, 2017 yılında öngörülen zam oranı 3+4’tü. Buna karşın 2017 yılının ikinci yarısında ilk 5 ayda oluşan enflasyon oranı yüzde 4,94. İkinci 6 ayda enflasyonun yüzde 4’ü aşması durumunda memurlar için enflasyon zammı oluşacak.

Bugün açıklanan yüzde 1.49’luk enflasyonla birlikte Temmuz-Kasım enflasyona yüzde 4.97 oldu. Yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı geçmiş 6 aylık TÜFE enflasyonuna göre belirleniyor. Dolasıyla 9 milyonu aşan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Aralık enflasyonu sıfır bile çıksa, Ocak ayında Temmuz-Kasım enflasyonuna göre yüzde 4,97 zam alacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.Bakan Sarıeroğlu’nun açıklamalarından satır başları;Cumhurbaşkanımızın bana ilk talimatıydı. “2018’e girmeden önce bu taşeron işini halledeceğiz” dedi, o gün talimatı almıştık. Zaten sahadan bildiğimiz konulardı. Talepleri tespit etmiştik. İnşallah karşılamışızdır. 900 bin emekçimizin ailesine dokunan bir düzenleme oldu.450 bin çalışanımızın tamamını ‘amasız-fakatsız’ direkt kadroya alıyoruz. Hiçbir şartımız da yok.

Mevcutta emekçi kardeşlerimiz hangi işi yapıyorsa o işi yapmaya, aynı sendikalarda, sözleşmeye tabii olarak kadrolu işçi olarak devam edecekler. Kafalarında hiçbir soru işareti olmasın.İkinci düzenlememizi de mahalli idareler ve il özel idarelerle gerçekleştirdik. Belediye teşekküllerinde çalışan taşeron kardeşlerimizi, şirketi aradan çıkartıyoruz. İl özel idaredeki taşeronları da aradan çıkarıyoruz.

Dördüncü düzenlememiz de yine çok büyük bir alan. 4C’de çalışan, özelleştirmeden gelenler… TÜİK’teki kardeşlerimiz bizler var mıyız diye, Meclis’te 4C’de çalışanlar var. YSK’da da var. Evet onlar da var, onları da dahil ettik sürecin içerisine. Onlar da 4B’li olarak çalışma hayatlarına devam edecekler.Hedefimiz taşeron çalışmayı kamunun gündeminden kaldırmak olduğu için ‘asıl iş – yardımcı iş’ ayrımı yapmadık.


Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladığından itibaren bu kapsamın içinde olacaklar. Sürekli çalışma şekline sahip olanlar… Mesela askerde olanlar, doğum izninde olan veya hastalık nedeniyle rapor sebebiyle taşeronda çalışıp şu anda askıda olanlar olabilir, biz bu kardeşlerimizi de dahil ettik. Sözleşmesi askıda olanlar içi rahat etsin. Döndükten sonra kadrolu şekilde çalışmalarını sağlayacağız.

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
GENÇLİK MARŞI'DA ÇALINTI ÇIKTI.Orjinal Adı: "Üç Şırfıntı Kız"...İZLE PAYLAŞ