Türkiye, ABD’ye resti çekti! Anladıkları Dilden Ağır Cevap! DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

265 izlenme28 Temmuz 2018
Reklamlar
Türkiye, ABD’ye resti çekti! Anladıkları Dilden Ağır Cevap!

ABD Başkanı Donald Trump’ın ev hapsine alınan Amerikalı rahip Brunson ile ilgili tehdidine ilişkin Türkiye’den art arda sert açıklamalar geldi. Konuya dair Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Papaz Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı şeklindeki tehdidine sert bir şekilde yanıt verdi.

Çavuşoğlu, ”Türkiye’yi kimse dikte edemez, tehdidi tolere etmeyiz. Hiç kimsenin tehdidine müsamaha edemeyiz. Hukuk kuralları herkes için istisnasız geçerlidir. Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. ABD Yönetimini biran önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz.” dedi.


HAMİ AKSOY DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım tehditleri hakkındaki soruyu şöyle yanıtladı:


”Türkiye hukukun üstünlüğünü esas alan köklü bir demokratik geleneğe ve siyasi düzene sahip egemen bir devlettir. Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye’ye karşı tehditkar bir dil kullanılması kabul edilemez.


Ülkemiz, ABD ile ilişkilerini düzeltmek için bugüne kadar gereken siyasi iradeyi ortaya koymuş ve üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. ABD yönetiminin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir.


Brunson davası hakkında Amerikalı muhataplarımıza çeşitli vesilelerle gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun bağımsız Türk yargısının yetki alanında olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. ABD yönetimini bir an önce bu yanlış söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz.”

FUAT OKTAY: TÜRK YARGISININ KARARLARINA SAYGI DUYMALI


Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Ucuz tehditlere tahamülümüz yok. ABD Türk yargısının kararlarına saygı duymalı” dedi.


KALIN: ABD TEHDİTLERLE NETİCE ALAMAZİbrahim Kalın’dan da bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın yaptığı yazılı açıklamada, ”Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir. FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek, Türkiye’ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir. Amerika Birleşik Devletleri, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir” ifadelerine yer verdi.

TRUMP’TAN YAPTIRIM TEHDİDİ
ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinden, ”ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan Papaz Andrew Brunson’ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye’ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!” açıklamasını yapmıştı.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından ABD Başkanı Trump’ın Rahip Andrew Brunson hakkında yaptığı açıklamaya karşılık “Kimse Türkiye’ye ne yapacağını dikte edemez. Hukuk kuralları herkes için geçerlidir” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Trump’ın tehditkar açıklamalarına, “ABD Türkiye’ye tehditler savurarak bir netice alamaz. Tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değil” sözleriyle yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, ucuz tehditlere karşı tahammüllerinin olmadığını söyledi.

ABD ile Türkiye arasında Rahip Andrew Brunson krizi çıktı. Türkiye’de görülen davada ev hapsi verilen Brunson, hakkında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’ten skandal bir açıklama geldi. Pence, tutuklu yargılanan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını söyledi.


BİR MESAJ DA TRUMP YAYIMLADI


Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyada, “ABD, Türkiye’ye Brunson’un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak” mesajını paylaştı.


TÜRKİYE’DEN CEVAP GECİKMEDİ


Yapılan bu açıklamaya Türkiye’den sert cevap geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın Türkiye’yi yaptırımla tehdidine ilişkin, “Kimse Türkiye’ye dayatmada bulunamaz. Hiç kimsenin tehdidine müsamaha edemeyiz” dedi.


İBRAHİM KALIN: TEHDİTKAR DİLİN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bu açıklamalarından sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan da açıklama geldi.


Kalın, “Amerika Birleşik Devletler yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir. FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek, Türkiye’ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir. Amerika Birleşik Devletleri, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir” ifadelerinde bulundu.

BİR TEPKİ DE FUAT OKTAY’DAN


Trump’a bir tepki de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi. Oktay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye bir hukuk devletidir ve Türk adaleti herkese eşit mesafededir. Ucuz tehditlere karşı da tahammülümüz yoktur. ABD’li muhataplarımız, Millet adına hüküm veren Türk yargısının kararlarına saygı duymak zorundadır” dedi.

Papaz Brunson’la ile ilgili ABD’nin Türkiye’ye yönelik tehditleri sonrası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.


Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD Başkanı Donald Trump ve Yardımcısı Mike Pence’in, ABD’li Papaz Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacakları şeklindeki tehditkar söylemleri ve Türkiye’nin buna tepkisinin hemen ardından Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


Görüşmenin içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadesini kullandı.


Son dakika haberi! Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Papaz Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde “Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı” şeklindeki tehdidine ilişkin yazılı açıklama yaptı.


ABD yönetiminin açıklamalarının bir NATO müttefiki olan Türkiye’ye yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Kalın, şunları kaydetti:


“FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek Türkiye’ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir.”


Türkiye’nin ABD’li din adamı Brunson’ı ev hapsi koşuluyla cezaevinden tahliye etmesi, ABD’yi memnun etmedi. ABD Başkan Yardımcısı Pence, Ankara’yı açıkça tehdit etti: “Erdoğan ve Türk hükümetine mesajım var: Ya şimdi serbest bırakın ya da sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olun!”


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, cezaevinden tahliyesinin ardından Rahip Brunson’la görüştüğünü açıkladı. Twitter’dan açıklama yapan Pence, Brunson’ı ABD’ye götürmek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Pence, şu ifadeleri kullandı:


“Cezaevinden tahliyesinin ardından rahip Andrew Brunson ile telefonda görüştüm. Cezaevinden çıkmış olsa da, bu din adamı hala ev hapsinde. Tamamen serbest bırakılmasını ve ABD’ye geri dönmesini sağlamak için ABD Başkanı ve tüm yönetimin çalışmaya devam edeceği konusunda onu temin ettim.”


ABD Başkan Yardımcısı, bu açıklamanın ardından Ankara’ya çok açık bir tehditte bulundu. Pence, şu mesajı verdi:


“ABD Başkanı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetine bir mesajım var. Pastör Andrew Brunson’u ŞİMDİ serbest bırakın ya da sonuçlarla yüzleşmek için hazır olun. Eğer Türkiye, bu masum inanç adamını serbest bırakmak için hemen harekete geçmezse ve onu Amerika’ya yollamazsa Birleşik Devletler, Pastör Andrew Brunson serbest kalana kadar Türkiye’ye önemli yaptırımlar uygulayacak.”

ABD Başkan Yardımcısı Pence’in Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde yaptırım uygulanacağını belirten açıklamalarının hemen ardından ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett’ten de açıklama geldi. Kosnett, Brunson’ın serbest kalmasının ABD için yeterli olmadığını twitterdan yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu:


“Biraz önce rahip Brunson ve eşi Norine ile görüştüm. Cezaevinden çıkarılması, evine ve eşine dönmüş olmasından dolayı Andrew ve Norine elbette çok memnun. Dün Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nın da açıkça ifade ettiği gibi bu ara adımı memnuniyetle karşılıyoruz; fakat bu gelişme sadece bir ara adımdır. Ayrıca Andrew Brunson özgür kalana, o ve haksız olarak gözaltına alınan diğer Amerikan vatandaşları ve ABD’nin diplomatik temsilciliklerinin Türk yerel çalışanları için adalet yerine getirilene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz”


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Duyunca Çok Şaşıracaksınız...Bu İnekler Günde 74 Litre Süt Veriyor... MaşAllah Demeden Geçme.Bunu biliyormuydunuz Ağzından tam 232 diş çıktı! Dünya Dişçilik Tarihine Geçti… Ermenistan titreyecek! ‘Türkiye ile girebiliriz!’ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ Bu VİDEOYU izledikten sonra bir daha bunu yaparmısınız?

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ünlü sanatçıdan Üzücü Haber Geldi